Bambara

Kasonke

Castellano

Magyar

Català

Swahili

Deutsch

Português

English

Română

Français

Türkçe

Aktuell: Theateraufführung am Samstag, 23. September 2017

 

Wir spielen unser Stück "What's the difference?", in dem es um Rollenklischees im Alltag geht- ob am Arbeitsplatz, in der Familie oder im Einkaufszentrum.
 
 WANN? 23. September 2017, 19 Uhr
 WO? Spektakel Theater, Hamburgerstrasse 14, 1050 Wien
 Eintritt: freie Spende

Kim olduğumuz…

... “Kendini yansıt” her insanın bir tiyatro olduğu düşüncesine dayanan birkaç genç insanın oluşturduğu acemi bir gruptur. Grubumuz aslında Sonbahar 2010daki bir bitirme projesine dayanmaktadır ve zaman içinde hızlıca büyümektedir. Çok farklı ülkelerden ve kıtalardan geliyoruz ve değişik diller konuşuyoruz. Her grup üyesi farklı iletişim kuruyor, çelişmeler ve anlaşmazlıklarla farklı başa çıkıyor ve birden fazla yeterliğe sahip olup bunları başkalarına aktarıyor. Burdan yola çıkarak tecrübemiz şudur ki: Hep beraber bilgi zenginiyiz.

Ne yaptığımız …

... Çalışmalarımızda bizi kişisel çelişmelere ve anlaşmazlıklara sürükleyen durumlarla başa çıkma imkanlarını arıyoruz. Sabit yöntemlere tutunmaktan ziyade, çelişmelerle nasıl mücadele edeceğimize dair daha değişik yöntemler deniyoruz. Bu zamana kadar Thun, Augusto Boal, J. P. Lederach ve Marshall B. Rosenberg’in teorilerini ve metodlarını kullandık. Teoriler üzerinde tartışma grupları oluşturduk, Ezilenlerin Tiyatrosunun tekniklerini denedik ve şiddetsiz iletişim üzerine tartışmalar yürütüyoruz.

Neden adımız “kendini yansıt”…

... Arka planımızı tiyatro çalışmalarımıza katıyoruz ve böylelikle aramızdaki farklılıkları değerlendiriyoruz, aynı zamanda da repertuvarımızı genişletmiş oluyoruz. Kendi aramızda birbirimize ayna oluyoruz, başkalarını aramıza kabul ediyoruz ve birbirimize ışık tutuyoruz. Kendimizi yansıtmayı öğrenmek için, sadece başkalarını değil kendi davranışlarımızı ve hareketlerimizi de başkalarına yansıtıyoruz.

“Kendini yansıt”: Farklı senaryoları deneyebilmek ve gerçekleştirebilmek için bu oyunu bir yöntem olarak kullanıyoruz ve şu çağrıda bulunuyoruz: “Kendini oyna”. Sınırlarını zorla ve yeni girişimlerde bulun –oyunsal bir tavırla ve güvenli bir alanda.